životní situace

Zvíře na veterině

Písemná kupní smlouva je velmi dobrý způsob, jak hned na začátku vyřešit mnoho situací, které později mohou nastat. Dobrá kupní smlouva může zabránit nemilému překvapení. Smlouvu pro Vás připravíme či zkonzultujeme stávající.

Seznamte se s příběhy mých klientů nebo si sjednejte konzultaci zdarma.

příběh 1

Štěně z inzerátu

Klientka se rozhodla pořídit si společníka – psa s průkazem původu. Dlouho pročítala inzeráty na bazoši a nakonec se rozhodla pro čivavího kluka, kterého pojmenovala Albert.

Chovatelka byla velmi vstřícná a nakonec se domluvilo předání Alberta “na půli cesty” na benzínce. Spolu s úžasným štěňátkem dostala klientka granulky a průkaz původu.

Bohužel, brzy po příjezdu domů jako by psík nebyl ve svojí kůži. Přikládala to dlouhé cestě a novému prostředí. Na druhý den však byl Albert apatický, nechtěl granulky a dokonce zvracel.

Veterinář zjistil, že Albertovi je sotva 5 týdnů. Kromě toho bylo štěně začervené a celkově nebylo v dobré kondici. “Průkaz původu”, který klientka obdržela, byl pouze očkovací průkaz. Chyběla povinná očkování, Albert ani neměl čip.

Klientka se velmi rozčílila, a ihned chtěla volat chovatelce. Číslo bylo hluché a původní inzerát smazán.

Komentář právníka
Klientka naletěla, jako mnoho jiných lidí, kteří kupují zvířata bez znalosti problematiky. Kupní smlouva byla pouze ústní, což vážně komplikuje jakékoli vymáhání nároků (slevu z kupní ceny nebo nákady na veterinu). Neseriózní prodejci záměrně předávají štěňata na benzince, telefonují z jednorázových čísel. Je téměř nemožné je najít, i když se obrátíte na policii. Seriozní chovatelská stanice je mezinárodně registrovaná, chovatel se nemůže vypařit. Nejnižší věk pro prodej štěňat i povinná očkování a čipování v době prodeje jsou dána právními předpisy.
Tip právníka
  • ověřte si skutečný původ štěněte nabízeného na internetu
  • kontaktujte poradce chovu daného plemene
  • žádejte písemnou kupní smlouvu
příběh 2

Rozchod partnerů

Klient po několika letech společného bydlení dostal kopačky. Musel se tedy odstěhovat z bytu svojí expřítelkyně, kde s nimi bydlel i pes Max.

Klient se chtěl odstěhovat i s Maxem, ale ex mu to nechtěla dovolit, že si ho nechá. S tím se klient nechtěl smířit, dost na tom, že ho vyhodila z bytu.

Po několika marných pokusech se s ní domluvit se klient obrátil na nás.

 

Komentář právníka

Podstatné je, kdo si psa pořídil, majitel rozhoduje, kde pes bude a s kým.

Z porady s vyplynulo, že klient Maxe už měl, když se s bývalou přítelkyní seznámil. Proto nebylo pochyb, že klient je jediným majitelem Maxe a jeho ex na něj nemá žádný právní nárok.

Po zaslání předžalobní výzvy Maxe vydala, i když se jí do toho původně nechtělo.

Tip právníka
  •  pokud by bývalá přítelkyně psa nevydala, bylo by možné podat žalobu u soudu
  • písemná kupní smlouva by velmi usnadnila dokazování, kdo je majitelem Maxe
příběh 3

Rozvod manželů

Klientka dostala k výročí svatby od svého manžela koně. Byla nadšená. Chytlo ji to, trávila u koní spoustu času. Manžel ji nejprve podporoval, ale nakonec mu to začalo lézt na nervy. Ona se nechtěla svojí záliby vzdát, takže se nakonec rozvedli.

A začalo se řešit, čí je ten kůň. Manžel chtěl koně prodat, ona nechtěla. Manžel při rozvodu chtěl 100.000 Kč za koně a 100.000 Kč za náklady, které za koně hradil – ustájení, veterina…

 

Komentář právníka
Zvíře pořízené za dobu trvání manželství je nejčastěji součástí společného jmění manželů. On to vlastně ani nebyl dar od manžela manželce, protože peníze na koně vydělané manželem byly ve společném jmění manželů, a vlastně si ho z půkhy zaplatila sama. Pokud tedy manžel požadoval vypořádání, měl částečně pravdu. Jelikož manželka získala po rozvodu koně pro sebě, do svého vlastnictví, pak musí manželovi nahradit polovinu kupní ceny. Náklady za “údržbu koně” však hradit nemusí, jednalo se o “údržbu” majetku ve společném jmění manželů za peníze ze společného jmění manželů.
Tip právníka
  • zvířata pořízená v době manželství platí podobný princip, jako by se jednalo o jakoukoli jinou věc – je to majetek ve společném jmění manželů; i když je ve smlouvě jen jeden manžel, je zvíře ve společném jmění